Gülistan Doku Anısına Futbol Turnuvası Düzenleniyor

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi, 5 Ocak 2020’deTunceli’de kaybettirilen ve akıbeti hala bilinmeyen üniversite öğrencisi Gülistan Doku adına futbol turnuvası düzenliyor.

“Özel savaş politikalarına karşı görkemli direniş” kampanyası kapsamında “Lexê (Vur)-Gençlik sahada” şiarıyla yapılan turnuvanın ilk maçı bugün Tunceli’de oynandı.

İLK MAÇ KADIN TAKIMLARI ARASINDA YAPILDI

İlk maç, 2 kadın futbol takımı arasında Munzur Halı Saha’da yapıldı. Kadın futbolcular, üzerinde Gülistan Doku’nun resimlerinin olduğu formalarla sahaya çıktı. Maçın oynandığı sahaya, “Özel savaşa karşı mücadeleyle bütünleş, yeni yaşamın ruhuyla özgürleş” pankartı asıldı. Maç öncesi sık sık “Gülistan Doku nerede”, “Jin, jiyan, azadî” sloganları atıldı.

DEM Parti Tunceli Milletvekili Ayten Kordu ve Tunceli Belediye Eş Başkanı Cevdet Konak’ın yanı sıra çok sayıda partili, sivil toplum örgütü, Alevi örgütü ve gençlik örgütü temsilcisi de maçı izledi. Maç, kadın takımlarının 2-2 beraberliğiyle sonuçlandı.

Maç öncesi bir konuşma yapan Karakoçan Belediye Eş Başkanı Songül Düzgün, Gülistan Doku’nun akıbetini sordu.

Tunceli Belediye Eş Başkanı Cevdet Konak, Gülistan Doku bulunana kadar akıbetini sormaya devam edeceklerini belirtti.

Konak, “Bugün Gençlik Meclisimizin düzenlediği bu turnuvanın asıl amacı egemenlere, sisteme karşı asimilasyon saldırılarına bir cevap olabilmek” diye kaydetti.

DEM Partili Ayten Kordu, “Tüm halkın üzerinde bir asimilasyon politikası var. Bu güvenlik politikaları öyle bir hale geldi ki Türkiye halklarını bir bütün olarak boğuyor. Dolayısıyla biz gençliğin üzerinde yürütülen çok yönlü asimilasyon politikalarının olduğunu çok iyi biliyoruz” diye konuştu.

28 MAYIS’TA SON BULACAK

Tunceli’de 2’si kadın takımı olmak üzere toplam 19 takım turnuvaya katılıyor. Turnuva, Tunceli’de 28 Mayıs’ta sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir