23 kişinin katili Hizbullah tetikçileri tazminat istiyor

15 Şubat 2000 günü Van’da Hizbullah terör örgütüne yönelik iki ayrı hücre evine düzenlenen baskında 5 özel Özel Harekât polisi şehit oldu. Çatışmada 5 tetikçi de öldürüldü. Evde ele geçen örgütsel dokümanlardan yola çıkan polis, terör örgütünün askeri kanat yapılanmasına yönelik operasyonda aralarında 11 tetikçinin de yer aldığı 47 Hizbullahçıyı yakaladı.

CİNAYETLERİ İTİRAF ETTİLER

Tetikçiler, işledikleri cinayetleri savcı huzurunda tatbikat ve yer göstermeyle tek tek anlattı, gerek polis, gerekse savcılık sorgularında da suçlarını itiraf etti. Yargılama sonucunda tutuklu tetikçilerden Cömert Yorgun, Murat Kayacan, Bilal Yararlı, İsmail Balka, Gürsel Aldemir, Mikail Gültepe, Turan Boldağ, Necmi Aksona, Yakup Taş, Şakir Kaçmaz ve Mehmet Ali Arpa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Karar 15 Mart 2007’de Yargıtay’da onaylandı. 11 tetikçi ise aradan 12 yıl geçtikten sonra 2019’da ‘yeniden yargılama’ talebinde bulundu. Yargılamanın yenilenmesi için davanın esasını etkileyecek düzeyde yeni delillerin ortaya çıkması gerekiyor. Hizbullah davasında böyle bir durum söz konusu olmadığı halde yeniden yargılama talebi kabul edildi, infaz durdurularak 11 tetikçi tahliye edildi. Yeniden açılan duruşmada tetikçiler, cinayet işlemediklerini hatta Hizbullahçı bile olmadıklarını belirterek beraatlerini istedi. Duruşma savcısı sanıkların gözaltında işkence gördüklerini, onları yargılayıp ceza veren ağır ceza mahkemesi heyeti ile cezalarını onaylayan Yargıtay üyelerinin FETÖ üyeliğinden ihraç edildiklerine dikkat çekti, sanıkların delil yetersizliğinden beraatlarını istedi. Mahkeme de sanıklar hakkında beraat kararı verdi. Mahkemenin gerekçeli kararında “Cezayı veren de onayanlar da FETÖ’cüdür” denildi. Mahkeme 11 tetikçinin tutuklu kaldıkları sürelere ilişkin devletten maddi ve manevi tazminat isteminde bulunabileceklerine karar verdi.

 

ŞİKAYETÇİLERDEN GİZLENDİ

Dosyada taraf olan öldürülen 23 kişinin yakınlarına ve yaralanan 27 kişiye tebligatta bulunulmadı. Duruşma savcısı da sanıklar aleyhine istinaf yoluna gitmeyince karar 7 gün içinde kesinleştirildi. Tetikçiler, tutuklu kaldıkları sürelere ilişkin Hazine Bakanlığı aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açtı. İlk sonuçlanan dava tetikçilerden Cömert Yorgun’un açtığı dava oldu. Mahkeme Yorgun’a 19 yıl tutuklu kaldığı süreye karşı 431 bin 382 lira tazminatın yasal faiziyle birlikte ödenmesine karar verdi. Hazine avukatları ise tazminatın reddi için istinaf mahkemesine başvurdu.

5’i polis 23 canın kanı yerde kaldı

Mahkemenin “FETÖ’cüler yargıladı” diyerek beraat ettiği 11 Hizibullah tetikçinin yargılandığı olaylar şöyle:

Özel Harekat polisleri Naci Akçay, Mehmet Ünver, Mehmet Vahit Uslu, Mustafa Kemal Açıkgöz ile Harun Karabulut,

Gazeteci Orhan Karaağar,

Rus uyruklu Zinardo Rosova, Marina Kaçova,

Şoförler Cemiyeti Başkanı Şevket Alpaslan,

Ayberk Alparslan, Fahrettin Ekinek, Selim Ağrak, Nedim Çelipkulu, Yıldırım Güvercin, Hüseyin Dalkavuk, Alpaslan Yılmaz, Murat Parlakyıldız, Mehmet Nuri Aslan, Adnan Işık, Mehmet Aksarı, Tahir Çakır, İbrahim Memduhoğlu, Sulhettin Kızıltaş’ın silahlı saldırılarda öldürülmesi.

Ramazan ayında içki satışı yapan market ve tekel bayiler ile birahanelerin yakılması sonucu 6’sı polis, 3’ü gazete dağıtımcısı 27 vatandaşın yaralanması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir